ورق آلومینیوم کامپوزیت چیست؟
ورق های کامپوزیت از سه لایه تشکیل شده اند که دو لایه بیرونی آنها از پوسته آلومینیومی به ضخامت 0.3 و 0.5 میلی متر می باشد و لایه وسطی از مواد متریال پلی اتیلن و یا دیر سوز تشکیل شده است. ابعاد این محصول بسیار متغیر بوده اما متداول ترین آن ۳۲۰۰ * ۱۲۵۰۰ میلیمتر مربع است. ورق های کامپوزیت با در نظر داشتن ضخامت، نوع آلیاژ آلومینیومی مصرفی در لایه ها، نوع رنگ استفاده شده در پوسته خارجی و همچنین نوع ماده های استفاده شده در لایه میانی گستره وسیعی را به خود در برگرفته است که هر یک دارای کیفیت و کارآیی خاصی هستند 
ورق های کامپوزیت دارای رنگ های متنوع هستند که به صورت مات و نانو، طرح چوب، استیل، آینه، طرح گرانیت، هفت رنگ برای نماهای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرند.
انواع آلومینیوم کامپوزیت
پلی استر
پی وی دی اف(PVDF)
نانو پی وی دی اف F.E.V.E (Nano-PVDF)

پلی استر: ساده ترین روش اجرای رنگ روی لایه آلومینیومی است. در این روش رنگ بدون هیچ لایه محافظی روی لایه آلومنیوم اجرا می شود.این نوع ورق در مقابل شرایط جوی و نور خورشید آسیب پذیر می باشد بنابراین بهتر است از این ورق در محیط های بسته مانند دکوراسیون داخلی و نمای داخلی استفاده شود.

پی وی دی اف: نوعی پوشش است که به دلیل داشتن لایه پلیمری و عنصر فلوئور از رنگ سطح ورق محافظت می کند و در برابر شرایط جوی, نور خورشید, شرایط اسیدی مقاوم است. قبل از اینکه رزین پی وی دی اف روی سطح ورق آلومینیوم اجرا شود یک لایه رنگ آستر از نوع پلی اورتان روی ورق زده شده سپس لایه رنگ به آن اضافه می شود.

نانو پی وی دی اف اف ای وی ای: در این پوشش علاوه بر دو لایه ای که در پی وی دی اف به بکار می رود یک لایه سوم هم روی رزین پی وی دی اف می خورد که از نظر ساختار مولکولی با رزین های عادی متفاوت است. فاصله مولکولی در این پوشش توسط تکنولوژی نانو کم می شود. در نتیجه ورق, آلودگی های محیطی از قبیل گردو غبار و ذرات روغنی معلق در فضا را جذب نمی کند.
موارد استفاده ورق های کامپوزیت:
 • نمای خارجی ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری
 • بازسازی نمای ساختمان های قدیمی
 • دکوراسیون داخلی (دیوار، سقف، پارتیشن و ...)
 • نمای خارجی و دکوراسیون فروشگاه ها
 • تابلوهای تبلیغاتی، پمپ بنزین ها، مراکز خرید، پاساژها و سردرب های ورودی
 • ساختمان های عمومی ( فرودگاه، بانک، بیمارستان ، ورزشگاه، ایستگاه مترو و...)
 • پوشش ستون ها
 
 
مزایای ورق کامپوزیت
سبکی
 • ورق هاي کامپوزيت داراي وزن کمي حدود 8-5 کيلوگرم در هر مترمربع مي باشند که در مقايسه با ديگر مصالح از قبيل سنگ، شيشه و سيمان داراي پايين ترين وزن ممکن مي باشد. با بررسي هاي بعمل آمده نماي کامپوزيت آلومينيوم حدود 90% سبک تر از سنگ گرانيت، 85% سبک تر از سيمان، 75% سبک تر از شيشه و 50% سبک تر از ورق معمولي است. (کاهش وزن سازه باعث کاهش ضريب زلزله در محاسبات مي باشد).
خواص آکوستيک
 • فضاي خالي پشت ورق هاي کامپوزيت باعث ايجاد خاصيت آکوستيک مي شود. بعنوان مثال وقتي از يک ورق کامپوزيت در يک ساختمان با ديوارهاي ساخته شده از بتن سبک استفاده مي شود خاصيت عايق بودن صوت آن دو برابر مي شود
شکل پذیری
 • بوسيله ابزار زواياي مختلف با لبه تيز تا 135 درجه را مي توان با اين ورقها ايجاد کرد در حاليکه براي مصالح رايج ديگر فاقد سيمان، سنگ و شيشه اين امر امکان پذير نمي باشد.
تنوع رنگ
 • با توجه به وجود تنوع رنگ ورق ها طراحان مي توانند از رنگ هاي بسيار متنوع و مختلف از جمله رنگ هاي متاليک در طرحهاي خود استفاده کنند. براي رنگ کردن پانل ها از سيستمهاي بسيار پيشرفته و با کيفيت بالا استفاده شده است تا رنگ مورد نظر بالاترين کيفيت و بهينه ترين مقاومت را در برابر شرايط نامساعد جوي و آلودگي هاي صنعتي داشته باشد. اين خواص به وسيله پوشش هاي فلورايدي ياPVDF تأمين شده اند.
مقاومت دربرابر آتش
 • از لحاظ مقاومت در برابر آتش سوزي اين مصالح در بسياري از کشورها بعنوان مصالح ضد احتراق شناخته شده و مورد استفاده قرار مي گيرد و پس از آتش سوزي نيز براي محيط زيست آلودگي ايجاد نمي کند زيرا تمامي مواد بکار رفته در ساخت آن بدونCFC  هستند.
عملکرد غیریکپارچه در برابر زلزله
 • با توجه به اينکه اين ورق ها بصورت ثابت به نماي ساختمان متصل نمي شوند، هنگام وقوع زلزله ورق ها در جاي خود حرکت کرده و امکان فرو ريختن آن به حداقل مي رسد
امکان آببندی نما
 • از ويژگي هاي نماي کامپوزيت، امکان آب بندي آن مي باشد به گونه اي که امکان نفوذ آب به زير نما وجود نداشته باشد و آب ناشي از باران و برف پس از هدايت به شيارهاي تعبيه شده از محل معيني خارج مي شوند. همچنين اين ورق ها در مقابل خوردگي ناشي از آب و هوا و باران هاي اسيدي کاملاً مقاوم است و عوامل جوي هيچگونه تأثيري به زيبائي و کيفيت نما نخواهد داشت.
بی نیازی به شستشو
 • از ديگر ويژگي هاي اين ورق ها تميز ماندن آن است. دليل اين امر نوع رنگ مصرفي است که در اثر جريان هوا الکتريسيته ساکن در ورق ايجاد نمي شود که گرد و غبار معلق در هوا جذب نشده لذا سطح آن تميز مانده و هرگونه گرد و غبار احتمالي نيز با اولين باران از روي سطح کاملاً شسته مي شود.
قابلیت تعویض پنلها
 • در صورت بروز هرگونه مشکل در يکي از پانل ها به دلايل مختلف، اين قابليت وجود دارد که بتوان بدون خرابي کل نما تنها پانل آسيب ديده را عوض کرده و يک پانل نو جايگزين آن کرد.